Képek
 
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Itt irhatok nekem
 
e-mailomra irjatok ha kérdésetek van cafat11@hotmail.com
 
clock
 
számolgatóka
Indulás: 2005-01-23
 
Hójelentés
 
Naptár
2025. Február
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
01
02
<<   >>
 
barlangok,régészet
barlangok,régészet : Antropológia

Antropológia

  2005.01.24. 17:26

Kordos László

ANTROPOLÓGIA


KORDOS LÁSZLÓ


Emberré válás a Kárpát-medencében



Miközben a kanadai és amerikai diákok szorgosan farigcsálták a tízmillió éves egykori rudabányai tó fenekén lerakódott szürke agyagot, Hernyák Gábor, a veterán majomvadász lekuporodott a gondosan kijelölt ásatási négyzetek mellé, lefújta a port a piszkos felszínről. Jellegzetes mosolyával óvatosan körülnézett, kinek is árulja el, hogy ott fekszik előtte a feketén csillogó fogsor. Aryn, az izraeli öregdiákon akadt meg a szeme, s csak annyit mondott neki, „Rudi".

Mindez 1999. június 13-án délelőtt történt, s alig 24 órával később a szakadó esőben már négy televíziós társaság taposta a sarat azért, hogy friss hírt adjon az emberré válás korai szakaszának világszenzációs felfedezéséről. Rudabányáról a 28 éve tartó ásatások után immár az emberszabású ősmajom második jelentős koponyája került elő. A Hernyák Gáborról nagy hirtelen Gabinak elnevezett nőstény emberszabásút a legszebb majomkorban érte a halál, miután tejfogait már elveszítette, végleges fogait pedig még alig koptatta. Testsúlya 18 és 24 kilogramm között lehetett, agytérfogata pedig megfelelt egy ma élő kisebb csimpánzénak, vagyis 280-300 köbcentiméteresnek. Néhány hónappal a felfedezés után ennyit lehetett kideríteni az egyébként fákon, négy lábon mozgó és puha növényi táplálékot fogyasztó legújabb Rudapithecusról, „akiben" a később kialakuló csimpánzhoz és az emberhez vezető fejlődési vonalak közös ősét látjuk. Miért éppen itt, a Kárpát-medencében, Rudabányán kerültek elő csontjai? Kitüntetett hely-e Magyarország és környéke, hogy az emberré válás későbbi szakaszaiból is ismerünk gazdag lelőhelyeket?

Élet 10 millió évvel ezelőtt



1. ábra. „Gabi" koponyája elölnézetben
A Kárpát-medence a Föld múltjához képest igen fiatal. Mindössze 15-16 millió évvel ezelőtt, a földtörténet miocén korszakában emelkedett ki annyira a Kárpátok és a Dinaridák vonulata, hogy az általuk közrezárt terület fokozatos besüllyedésével létrejött a Kárpát-medence. A sok millió évig tartó folyamatot a kontinensek állandó - ma is tartó - mozgása váltotta ki. Afrika kontinentális lemeze állandóan közeledik Európa felé, s a köztük lévő kisebb kontinensdarabok úgy mozognak, mint az óra egymáshoz kapcsolódó fogaskerekei. A kontinensek közeledése hatására az egykori Földközi-tenger, a Tethys kiterjedése és formája sokat változott. Hosszú ideig összeköttetésben állt mind az Atlanti-, mind az Indiai-óceánnal. Afrika akkor hatalmas sziget volt, ahonnan az állatok nem tudtak más kontinensekre átvándorolni. A Tethystől északra az Alpok és a Kárpátok későbbi helyén egy mellék-Földközi-tenger, a Paratethys hullámzott. A tengerfenéken lerakódott üledékekből előbb az Alpok, majd a Kárpátok vonulatai gyûrődtek fel. A Kárpát-medencében még tenger volt, amikor Afrika 15 millió évvel ezelőtt Arábián keresztül összekapcsolódott Eurázsiával és az ősi emberszabású majmok egy része átvándorolt az öreg kontinens déli területére. Eljutottak az éppen kialakuló Kárpát-medence peremterületére is. A Pozsony melletti Dévényújfalu homokbányájában már a századforduló környékén megtalálták az Afrikából átvándorló emberszabásúak első fogmaradványait.

10-11 millió évvel ezelőtt a Tethys melléktengere feldarabolódott, nyugati részén a tengerfenék helyett az Alpok magasodott, míg a Kárpátok ölelte medence tovább süllyedt. Az egykori tengerből kialakult a hatalmas zárt vízrendszer, a Pannon-tó. Zegzugos partszegélye benyomult a környező hegyvidékek völgyeibe, medencéibe, a középhegység magasabb részei szigetként emelkedtek ki a Fekete-tengerre hasonlító Pannon-tóból. Mindez nem alakult volna ki, ha az afrikai kontinens ismét nem lódult volna Európa felé, s a Kárpát-medencét délről szegélyező Dinaridák kiemelkedésével nem szûnt volna meg a korábbi tengeri kapcsolat kelet felé. Ugyanekkor, 10 millió évvel ezelőtt, Afrika és Eurázsia ismét összekapcsolódott egymással, és újabb állatcsoportok vándoroltak oda-vissza. Megérkeztek az észak-amerikai eredetû háromujjú őslovak, a Hipparionok, amelyek alig egymillió év alatt a Beringszorostól eljutottak Európába, majd Afrikába is. Ugyanakkor Afrikából az emberszabású majmok néhány csoportja is átvándorolt Eurázsia déli területére. Európát Spanyolországtól Magyarországon át Görögországig az úgynevezett Dryopithecusok, míg Ázsiát Törökországtól Pakisztánon és Indián keresztül Kínáig a Sivapithecus-félék foglalták el.

A rudabányai emberszabású ősmajmot korábban Rudapithecus hungaricusnak hívták, azonban az elmúlt tíz év kutatásai nyomán kiderült, hogy ez a faj is a Dryopithecusok közé tartozik. A „- Rudapithecusnak" tehát kiterjedt rokonsága volt. Kortársai „alkatrészei" közül mégis a legtöbb és a legépebb csont-, koponya- és fogleletre Rudabányán akadtak.

Tízmillió évvel ezelőtt, amikor a Pannon- tó töltötte ki a Kárpát-medence nagy részét, északkeleten, a Borsodimedencében az Aggteleki-karszt irányából hét kilométer hosszú, keskeny félsziget nyúlt a mocsaras tószegélybe. Amészkőből és dolomitból álló hegyvonulat felszínét szûk szurdokvölgyek tagolták, amelyekbe a Pannon-tó vízszintingadozását követve időnként benyomult víz, máskor visszahúzódva trópusi- szubtrópusi növényekből álló mocsár képződött. Heves esőzésekkor a félszigeten élt, főleg a fiatal és az idős állatok lesodródtak a fákról a mocsár vizébe, s tetemük hamarosan elsüllyedt a sekély iszapos vízben.

Miközben a kutatók és a diákok egyhangú ütögetésekkel centiméterről centiméterre bontják az egykori tó szürkésbarna márgáját és szenes agyagját, változó szerencsével bukkannak az egykor elpusztult állatok szétszóródott csontjaira, a mocsárban gyökerezett mocsárciprusok ágaira, a sokféle csiga házára. Pontosan bemérik, hol mit találtak, s lassan kirajzolódik előttük, mi is történt itt tízmillió évvel ezelőtt. A völgyet elöntő víz tavat formált, s finom, könnyen felkavarodó fenékiszapjába mélyen besüllyedtek az elhullott állatok oszlásnak indult tetemei. Hol egy háromujjú ősló hátsó lába, hol egy teknős többé-kevésbé egyben maradt hátpáncélja bukkan elő a bontókés és az ecset alól. Az 1985-ben felfedezett Rudapithecus-koponya annak köszönhette megmaradását, hogy beszorult egy mocsárciprus gyökerei közé, ám a most megtalált Gabinak nem volt ilyen szerencséje. Miután koponyája a híg iszapba süllyedt, valószínûleg orrszarvúk és masztodonok fürdőztek a tavacskában, s összetaposták kortárs majmuk tófenékre süllyedt tetemét. Nem véletlen, hogy Hernyák Gábor előbb a felső fogsor felé néző fogait találta meg, majd később David Begun professzor, a torontói egyetem fiatal tanára a földön hasalva kibontotta a mellette fekvő agykoponya felfordított és apró szilánkokra töredezett maradványait. Az állkapocsból kihullott fogak egy része az összepréselődött koponya belsejében feküdt. Néhány évvel ezelőtt Gabi mostani koponyájától mintegy négy méterre már találtunk egy metszőfogat, ami most pontosan beillett az újonnan felfedezett koponyába. Nem elég tehát, hogy szerencsétlen ősmajmunk elpusztult, oszlásnak indult testének darabjai szétszóródtak, koponyáján nagy testû növényevők tapostak, a későbbi vízáramlások még többméteres körzetbe is elmosták csontjait.

Rudabánya egyedülálló és különleges lelőhely. Sehol a világon nem találtak még ilyen csontgazdagságú lelőhelyet, ahonnan több mint száz gerinces állatfaj és kétféle majom (a Rudapithecus hungaricus és az Anapithecus hernyaki) több ezer maradványa halmozódott volna fel. Az alig negyed futballpályányi területnek a közel harminc éve végzett ásatások még csak alig egyharmadát tárták fel. Mi lehet még ott? Újabb koponyák, esetleg csontváz is. Nem tudjuk. Nem látunk a kőzetrétegekbe. Az ásatásokat most hosszú időre befejeztük. Éppen elég munkát ad a feltárt csontok konzerválása és tudományos feldolgozása. Várunk arra, hogy a természetvédelem alatt álló lelőhely mielőbb tisztességes védelmet kap, garantálva a további kutatás lehetőségét és az idegenforgalmi bemutatást. Nem szabad kirabolnunk a lelőhelyet, lehetőséget kell hagynunk arra is, hogy az utánunk jövő generáció ifjú tudósai új kérdésekre választ keresve a maiaknál finomabb és körültekintőbb módszerekkel vallassák a rudabányai völgy tízmillió éves titkát.

Sámuel, a vértesszőlősi előember



2. ábra. „Gabi" koponyája oldalnézetben
A Pannon-tó 5-6 millió évvel ezelőtt mazottja, a homo erectus Afrikából Eurázsiába. Ázsiában úgy ismerik, mint a jávai vagy a pekingi majomembert. Európai oldalági leszármazottja a németországi Mauer mellett megtalált vaskos állkapocsról elnevezett homo heidelbergensis, akiből úgy 300 ezer évvel ezelőtt kialakult, majd 30 ezer éve kihalt a Neander-völgyi ember.

A Gerecse déli lejtőjén a jégkorszak felmelegedési szakaszában magas mésztartalmú források törtek fel, s vastag édesvízi mészkőrétegeket raktak le. Ide jártak inni a 300 ezer éve élt állatok, s itt telepedett meg a vértesszőlősi előember is, aki már sokféle kőeszközt használt, hogy az elhullott vagy elejtett nagyvadak tetemeit feltrancsírozza, ismerte a tüzet és időszakos táborhelyeket alakított ki. Még ma is vitatott, hogy az 1965. augusztus 21-én megtalált, majd Sámuelnek elnevezett tarkócsont egykori viselője valójában ki volt. Felfedezését követően a szakemberek még nem tudták eldönteni, hogy az emberré válás utolsó felvonásában kihez is tartozhatott a vastag, lapos koponyájú egykori ember. Az értelmes ember, a homo sapiens előfutára volt-e, vagy valaki más? Pontosan nem tudjuk, de az elmúlt harminc évben előkerült újabb, főleg spanyolországi leletek alapján valószínû, hogy Sámuel a homo heidelbergensis faj Kárpát-medencei lakója volt, vagyis a Neander-völgyiek előfutára.

Neander-völgyiek a Suba-lyukból



1932 februárjában valószínûleg ugyanolyan kutya hideg volt, mint 60-70 ezer évvel ezelőtt májusban. Dancza János egri lakatos és természetjáró „ínségmunka" keretében lehetőséget kapott arra, hogy társaival együtt ásatást végezzen a Bükk déli kapujában, Cserépfalu mellett a Suba-lyukban. Korábban néhány kőeszköz került elő innen, s ez adott reményt a további kutatáshoz. E sorok szerzőjének ötven évvel később a 83 éves Dancza így idézte fel élete nagy napját. „Éppen ebédhez készülődtünk, amikor Horváth József és Kovács József, akik a 11. számú négyszögnél az omlasztást végezték, egy állkapocsdarabot mutattak, amely éppen akkor került elő. Amikor megláttam és kezembe vettem az állkapcsot, akkorát ugrottam örömömben, hogy a többiek csak néztek. Ezt mondtam: Emberek! Hát ez ember! Mégpedig a diluviális rétegből való ember!"

Valóban, Dancza János a suba-lyuki ásatásán egy felnőtt és egy gyermek csontmaradványait fedezte fel, az első Neander-völgyieket Magyarország területén. Hasonló, bizonyítottan ősemberi csontleletre azóta sem akadt senki. Immár 26 évvel azután, hogy a Bükkhegység Szeleta-barlangjában egyértelmûen kimutatták az ősember jelenlétét, most maga a kőeszközök készítőjének maradványa is előkerült.

Az ásatást később Kadic Ottokár egyetemi tanár folytatta, s az eredményekről vaskos tudományos monográfia született. Mai szemmel nézve mégsem tudták pontosan megállapítani a suba-lyuki ősember korát. Erre jó tíz évvel ezelőtt kerülhetett sor, amikor újra felkeresve a szinte teljesen kiásott barlangot a fal repedéseiben maradt eredeti üledékből olyan kis rágcsáló, egy Lagurusnak nevezett pocokfaj fogait találtuk meg, ami a jégkorszak 60 ezer évvel ezelőtti időszakában a pusztai körülményekhez alkalmazkodva rövid ideig elterjedt az Orosz-táblától egészen Franciaországig. A néhány ezer évig tartó esemény meghatározta a suba- lyuki ősember korát, annál is inkább, mert a rágcsálófogak között egy ősemberi fogtöredékre is akadtunk.

Miért, miért, miért... és ha...



Az emberré válás bonyolult folyamata sokféle kérdést vet fel. A legfontosabbra, hogy az emberszabású ősmajmok egyikéből hosszú és elágazó leszármazási sorokon keresztül miért lett éppen ember, még nem tudunk válaszolni. Biztosra vesszük, hogy véletlenszerû folyamatok sokasága határozta meg a fejlődés útját.

A kontinensek mozgása teljesen független az élővilágtól és annak átalakulásától. Amennyiben az Antarktisz 30-35 millió évvel ezelőtt nem „úszik" a Délisark felé, akkor a Földön később nem alakul ki globális lehûlés, és a széles trópusi környezet nem szabdalódik fel nyitottabb ökoszisztémákra, amelyekhez a korábban ott élő állatoknak alkalmazkodniuk kellett. Ha Afrika kontinense nem mozog Európa felé, sohasem kapcsolódik össze Eurázsiával, mindvégig Ausztráliához hasonló elszigetelődés lett volna az ott élő állatok számára. Ennek egyenes következményeként az emberszabású majmok sohasem alakulhattak volna át emberszerû lényekké, majd értelmes emberré.

Ha a Kárpát-medence földtani történetében a Paratethys-tenger hamarabb eltûnik, nem alakult volna ki a hatalmas, több millió évig létező Pannontó a maga sajátos, konzerváló szubtrópusi környezetével, s nem nyújtott volna megélhetési körülményeket a miocén korszaki emberszabású ősmajmoknak, és akkor most hiába keresnénk itt ezeket a lényeket. Magyarország területén a vulkanikus eredetû hegységekből és környezetükből nem ismerjük a korai emberszerûek és a Neander-völgyiek nyomait, mert csak a mészkőből felépült hegységekben képződnek barlangok és a peremi  területeken mésztufák, amelyek napjainkig megőrizték emberelődeink nyomait.

Végezetül még egy „ha". Az ismert lele - tek száma attól is függ, hol, mennyit és hogyan kutattak. Kelet-Afrika s különösen Kenya szinte jobban ismert az emberszármazásának kutatói számára, mint Európa. Ázsiáról, különösen Kínáról ne is beszéljünk, mert ott még hatalmas területek várnak feltárásra. Az eddigi leletek viszont azt jelzik, hogy hihetetlen gazdagságú, tudományos módszerekkel még feltáratlan lelő - helyek sorakoznak

 
Versek
 
Gondolataim
 
beszélőke
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Szavaz
Lezárt szavazások
 
érdekes lapok
 
Vándor a lap szerkesztője
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!