Képek
 
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Itt irhatok nekem
 
e-mailomra irjatok ha kérdésetek van cafat11@hotmail.com
 
clock
 
számolgatóka
Indulás: 2005-01-23
 
Hójelentés
 
Naptár
2025. Április
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
II. Világháború
II. Világháború : II. Világháború

II. Világháború

  2006.06.08. 21:02

Háború előzménye

A második világháború kezdete

Mivel az elsô világháború a központi hatalmak számára vereséggel zárult, nem érték el céljukat a világ területi újrafelosztását (revízió), ezért a Versailles- környéki békéket már a korabeli politikusok is inkább fegyverszünetnek tekintették. Németországban 1933-ban a náci párt hatalomra kerültével egy szélsôségesen jobboldali, expanziós politika jut túlsúlyba.
A szintén fasizálódott Olaszországgal egyetemben a németek is a baloldalt tekintik a legnagyobb politikai ellenfelüknek, ezért megindul a kommunisták (és a Szovjetunió) ellen a "harc". 1936-ban létrejön a Berlin-Róma tengely, amelyben elismerik egymás külpolitikai törekvéseit, továbbá megszületik a német-japán antikomintern paktum, amelyet 1937- ben Benito Mussolini is aláír (A baloldal és vele együtt a Szovjetunió egyébként sehol sem örvend valami nagy népszerûségnek.). Szintén még 1936-ban Németország hivatalosan is felbontja a london-locarnoi szerzôdést, amit már korábban megszeg az általános hadkötelezettség bevezetésével, a légierô felállításával, a flottaprogram újraindításával és a Rajna- vidék remilitarizálásával. 1937-ben Hitler felszólítja az osztrák kormányt, hogy nevezze ki Seiss Inquartot -a német nemzetszocializmus hívét- belügyminiszterré. Miután ez megtörténik, Seiss népszavazást rendel el az Anschlußról -természetesen német nyomásra,- amit 1938. március 11- ére írnak ki. Mivel ennek kimenetele azonban nem látszik biztosnak, ezért Hitler ultimátumot küld az osztrák kormányfônek, Schuschniggnak, hogy mondjon le, Seiss pedig alakítson kormányt. Ennek megvalósulása után Seiss behívja a németeket, 1938. március 12-13-án megtörténik Ausztria Németországhoz való csatolása. A nagyhatalmak, közöttük Nagy-Britannia és Franciaország egyre nagyobb aggodalommal szemlélik a német terjeszkedést. A németek autonómiát követelnek a Szudéta-vidéken lakó, az elsô világháború után elcsatolt területeken élôknek, ezért 1938. szeptember 29-ére összehívják a müncheni konferenciát. Másnapra Chamberlain, Dalaider, Mussolini és Hitler megegyeznek, hogy Németország csatolhatja a Szudéta- vidéket. A britek és a franciák ettôl várják a német agresszió megfékezését, a németeknek pedig szert tesznek egy fejlett iparvidékre. 1938. november 2-án sor kerül az elsô bécsi döntésre, amely a revíziós törekvések kielégítését szolgálja: Magyarország megkapja a Felvidék déli részét a Csallóközzel együtt (12000 km2, 900000 lakos, 83% magyar), Lengyelország pedig Teschen tartományát.1939. március 14-15-én Csehszlovákia feldarabolása teljessé válik. Hazánknak most Kárpátalja jut(12000 km2, 500000 lakos, 12,7% magyar), Szlovákiában megalakul Tisso bábállama, a maradék pedig Cseh-Morva protektorátus néven német felügyelet alá kerül.
1939 tavaszán megkezdôdnek a nagyhatalmak és a németek, illetve a nagyhatalmak egymás közötti titkos tárgyalásai, amelyek a kölcsönös bizalmatlanság jegyében folynak. Áprilisban német-brit és német- francia tárgyalások kezdôdnek, amelyek ezen államok háborútól való távoltartását szolgálnák (ne bontakozhasson ki kétfrontos háború), ám a már említett bizalmatlanság miatt a szerzôdések nem születnek meg. Ezután az oroszok tárgyalnak a britekkel és a franciákkal. Sztálin szeretné a feleket megnyerni azon elképzeléséhez, hogy egy német-szovjet konfliktus esetén a szovjetek átvonulhassanak Lengyelországon, de ezt elutasítják. Ezekután a lengyelek ülnek tárgyalóasztalhoz a britekkel, és kötnek egy kölcsönös segítségnyújtási egyezményt, amelyhez késôbb a franciák is kapcsolódnak. A tárgyalások folytatódnak, ezúttal a németek és a szovjetek között, nem is eredménytelenül, 1939. augusztus 23-án létrejön a német-szovjet megnemtámadási szerzôdés, amely tíz évre szól, tartalmazza, hogy a szerzôdô felek egymást nem támadják meg, harmadik országgal fellépô konfliktus esetén a másik fél semlegességet tanúsít. A megnemtámadási szerzôdének még van egy titkos záradéka, a Molotov- Ribbentropp paktum, amely négy pontból áll: elôszôr, Finnország, Észtország és Lettország szovjet, Litvánia pedig német érdekeltségû terület. Másodszor, Lengyelország esetében a Curzon-vonal alkotja a német-szovjet érdekhatárt. Harmadszor, kimondatik Németország teljes érdektelensége Délkelet-Európában, azaz a Szovjetunió megszállhatja Beszszarábiát. Végül pedig, ez a záradék természetesen szigorúan titkos. A megnemtámadási szerzôdés mindkét félnek igen fontos, mert egyik sem akar kétfrontos háborúba keveredni. A németeknek ugyanis nem sikerül a nyugati hatalmakat távol tartani a háborútól (angol- lengyel és francia-lengyel kölcsönös segítségnyújtási szerzôdések), a Szovjetunió pedig 1936-ban megkötötte a mongolokkal a kölcsönös segítségnyújtási szerzôdést, ezért kénytelen a távolkeleti fronton japánok ellen harcolni, ezért az ország katonailag nem felkészült a nyugati fronton a háborúra, nincs elég hadianyag és sorkatona.
A német-szovjet megnemtámadási szerzôdés másnapján, 1939. augusztus 24-én a németek "ôszi hadgyakorlatot" tartanak. Augusztus 25-én Hitler garantálja a brit birodalmat, de a britek és a franciák közlik, hogy kiállnak Lengyelország mellett. Ugyanezen a napon Mussolini is közli Hitlerrel, hogy Olaszország az abeszszínai háborúból kifolyólag nem felkészült a háborúra -bár 1939-ben csatolják Albániát. Ezért Hitler kénytelen lefújni az 1939. augusztus 26-ra 04:30 órára kitûzött általános támadást Lengyelország ellen. A Lengyelország elleni támadáshoz Hitler szeretné megnyerni Teleki Pált is, de ô az ország semlegességét hangoztatva ezt nem teszi meg, a háború kitörése után pedig megtiltja, hogy a német hadsereg magyar vasútvonalakon hadianyagot szállíthasson Lengyelországba, továbbá nem zárja el a lengyel emigránsok tízezrei elôl az országot.
A Lengyelország elleni totális támadás végül is 1939. szeptember 1- jén 04:45-kor indul meg. A támadáshoz az ürügyet a konzerv-hadmûvelet szolgáltatta augusztus 31-én, amikor is lengyel egyenruhába bújtatott SS-esek megtámadtak több német vámházat és határmenti rádióadót (gleiwitzi provokáció). A németek hivatalos célja Danzig, a lengyel korridor és ezen keresztül vasutat építeni Kelet- Poroszországba. Ezzel megkezdôdik a második világháború elsô szakasza, amely 1941. június 22-ig, a Szovjetunió megtámadásáig tart.
1939. szeptember 3-án diplomáciai huzavonák után Nagy-Britannia és Franciaország hadat üzen Németországnak, ám tényleges hadmûveletekre egészen 1940 áprilisáig nem kerül sor, ezért ezt az idôszakot furcsa háborúnak nevezzük. Szeptember 17-én a szovjetek is megindulnak Lengyelország ellen. Szeptember 28-án a németek súlyos légicsapást mérnek Varsó ellen, majd beveszik. Ugyanezen a napon a németek és a szovjetek határszerzôdést kötnek, ami Lengyelországot a Curzon-vonal mentén osztja fel a pillanatnyi állapot szerint (Molotov-Ribbentropp paktum), a még meg nem szállt területekbôl Krakkó központtal a németek létrehozzák a Lengyel Fôkormányzóságot, amelynek élén Hans Frank áll. Lengyelország teljes megszállása október 6-ra következik be. Novemberben a Szovjetunió felszólítja Finnországot, hogy Leningrád védelmére adjon át területeket, de ezt Finnország megtagadja. Ennek következtében 1939. november 30-án a Szovjetunió hadat üzen Finnországnak.
A hadmûveletek során a Szovjetuniónak stratégiai szempontból szükségesek a balti államok, ezért ezekkel szerzôdéseket köt, amelyek értelmében Észtország és Lettország -szovjet nyomásra létrejött- baloldali kormányai 1940-re "önként" csatlakoznak a Szovjetunióhoz. 1940 márciusában a szovjetek gyôzelmet aratnak a finnek fölött, így a kért területeken kívül megkapják még Karéliát és Hanko városát, ami a Finn-öböl védelmét lehetôvé teszi. 1940 áprilisában a németek megindulnak Skandinávia ellen. 29-szeri halasztás után a németek végül is megindulnak Nyugat- Európa ellen.
1940 április 9-én Németország megszállja Dániát. Annak ellenére, hogy a dán király segítséget kért Nagy-Britanniától és Franciaországtól, csak ígéreteket kapott, ezért nagy ellenállást nem tanúsít. Az események hatására Nagy-Britanniában belpolitikai válság alakul ki, Chamberlaint lemondatják, helyét a választások után május 10-én Winston Churchill foglalja el, aki németellenes, koalíciós kormányt alakít (liberálisok és munkáspártiak). Szintén május 10- én indul meg a német offenzíva a Benelux- államok és Franciaország ellen. A németek három hadseregcsoporttal támadnak. A középsô ("A" hadseregcsoport) fôparancsnoka Rundstedt vezértábornagy, feladata a brit és a francia csapatok egyesülésének megakadályozása és kijutni a tengerig. Az északi csoport ("B") feladata a Benelux-államok megszállása, majd a kiszorult briteknek a tengerbe szorítása. A déli csoport ("C") pedig Franciaország lerohanását kapja feladatául. Május során megszállják Hollandiát (Rotterdamot porig bombázzák), Seiss Inquartot kinevezik helytartójává; Luxemburgot annektálják; majd súlyos harcok után a belgák is leteszik a fegyvert. A támadás olyan sikeres, hogy a britek ténylegesen visszaszorulnak a tengerbe, át kell ôket hajózni a La Manche csatornán, a németek pedig 200000 hadifoglyot ejtenek és nagymenynyiségû felszerelésre tesznek szert. Franciaország megszállása az Ardenneken keresztül -a Maginot-vonalat megkerülve- történik. Június 10-én a francia kormány Londonba emigrál, valamint Mussolini - nehogy lemaradjon Franciaország felosztásáról- szintén belép Franciaország ellen a háborúba. Június 14-én a németek bevonulnak Párizsba, 22-én pedig Franciaország kapitulál. Ugyanúgy mint a többi megszállt országot, Franciaországot is felosztják: Olaszország megkapja Nizza környékét; Franciaországnak déli része, amely nincs német megszállás alatt Vichy-rendszer néven Petain marsall vezetésével kiszolgálja a németeket; a gyarmatok egy része marad a Vichy- rendszernél, más részük Németországot gazdagítja. A német megszállással szemben kibontakozik egy ellenállás is, amely az észak-afrikai gyarmatokról indul ki, "Szabad Franciaország" elnevezéssel, vezetôje De Gaulle tábornok. Ezzel párhuzamosan Norvégia következik, amelynek megszállása két hétig tart. A német "jelenlét" miatt megerôsödött norvég náci párt kormányt alakít, miután a régi kormány Londonba emigrált. A Quisling-kollaborációnak jelentôs szerepe van abban, hogy a németeknek június 7-re sikerül teljesen megszállniuk Norvégiát.
Hitler a Nyugat-Európa elleni támadáskor még mindig nem mond le Nagy-Britannia távoltartásától, és egy ajánlatot tesz Churchillnek, melyszerint ismerje el Németország jogát a kontinensre, és adják vissza neki az elsô világháború után elcsatolt területeket, és Nagy-Britanniát semmi bántódás nem éri. Amikor ezt Churchill elutasítja, 1940 júliusában megkezdôdik a Seelöwe-hadmûvelet (angliai csata). Az angliai inváziónak a következôképpen kellene lefolynia: Mivel a németek szárazföldi csapatai sokkal erôsebbek a britek csapatainál, ezért ezek partraszállását légierôvel kell biztosítani. Ennek keretében júliustól sorozatos légitámadások érik a Doveri- szorost, augusztus 13-tól pedig szárazföldi célpontokat is. 1940 nyarán a magyar hadsereg csapatösszevonásokat hajt végre a keleti határon, hogy Romániára nyomást gyakoroljon a revízió kérdésében. Románia jobbnak látja a kérdést békésen rendezni, ezért augusztus 30-án sor kerül a második bécsi döntésre, melyben Magyarország megkapja Észak-Erdélyt (43000km2, 2,1 millió lakos, 52% magyar), továbbá garantálják Románia határait. A második bécsi döntés belpolitikai válságot idéz elô Romániában, II. Károly királyt lemondatják, helyére fia, Mihály kerül, valamint Antonescu egy németeket kiszolgáló kormányt alapít. A németek bevonulnak Romániába, az "olajkutak védelmében", Dél-Dobrudzsát visszajuttatják Bulgáriának, és oda is bevonulnak, ezzel biztosítják a jobbszárnyat egy Szovjetunió elleni támadáskor. A németek szeptembertôl angol polgári célpontok bombázásával igyekeznek a lakosság ellenállását megtörni, sikertelenül. Szeptember 13-án Olaszország Líbiából és Abesszínából egyszerre megtámadja Egyiptomot. A támadás váratlanul éri az egyiptomiakat és az ott állomásozó briteket, de ôsszel megérkezik a brit erôsítés, és ellentámadást indítanak. Szeptember 17-én Hitler az idôjárásra hivatkozva elhalasztja az angliai inváziót. Szeptember 27-én Németország, Olaszország és Japán megkötik a háromhatalmi egyezményt, amelyben kölcsönösen elismerik egymás területi igényeit. Októberben Hitler szintén az idôjárásra hivatkozva 1941 tavaszára tolja ki a partraszállás idôpontját. Október 28-án Olaszország Albániából megtámadja Görögországot, de ez sem jár sikerrel. A görögök segítséget kérnek Nagy-Britanniától, és ezt meg is kapják, miután sikerült Afrikában az olaszokat 850 km-rel visszaszorítani. Novemberben Roosevelt amerikai elnök elfogadja a kölcsönbérleti szerzôdést, azaz a szövetséges országok amerikai hadianyagot kaphatnak minden mennyiségben, valamint Magyarország, Románia és Szlovákia csatlakoznak a háromhatalmi egyezményhez. Decemberben amerikai-brit titkos tárgyalások folynak az Atlanti-óceán biztonságáról, fô ellenségnek nyilvánítva Németországot (tengeralattjáró-támadások). Szintén decemberben sikerül Afrikában az olaszokat visszaszorítani, ezáltal Egyiptomból csapatokat hajózhatnak át a görögök megsegítésére, továbbá ekkor hagyja jóvá Hitler a Szovjetunió elleni haditervet, és köti meg Magyarország és Jugoszlávia az örök barátsági szerzôdést.

 
Versek
 
Gondolataim
 
beszélőke
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Szavaz
Lezárt szavazások
 
érdekes lapok
 
Vándor a lap szerkesztője
 

Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!