A Bkk hegysg ghajlata s nvnyzeti kpe
2006.05.19. 20:17
A Bkk hegysg ghajlatnak sajtossgait a tengerszint feletti magassg vltozsai, valamint domborzati viszonyai hatrozzk meg.
Az vi kzphmrsklet az orszgos tlagnl krlbell 2 C-al alacsonyabb, mindssze 7-8 C, a Bkk-fennsk legmagasabb rszein mg alacsonyabb, csupn 6 C. A jelents kontinentlis hats miatt a tl hideg (a januri tlaghmrsklet -4 C), a havas napok szma az orszgban itt a legmagasabb. Az els fagyok oktber elejn jelentkeznek, az utolsk azonban prilis vgig is elhzdhatnak. A nyr meleg, gyakoriak a jliusi eleji s augusztus vgi zivatarok. Az ves csapadk eloszlsra a kontinentalits szintn hatssal van. Kt csapadkmaximum figyelhet meg, egy kora nyri s egy szi. Az ves csapadkmennyisg 600-700 mm, a Bkk-fennskon 800 mm. A viszonylag bsges csapadk ellenre a hegysg foly- s llvizekben szegny, az elszivrg vz a mszkterletek peremn karsztforrsok formjban bukkan a felsznre.
A hegysg alapkzetbl add vltozatos felszni formk gazdag mezo- s mikroklimatikus viszonyokat hoznak ltre. Az Alfldre tekint hegylbi rszeken szraz, meleg mg a kzponti fennskon, valamint a szurdokvlgyekben hvs, prs klma uralkodik. A fennskon tallhat tbrkben mg nyr kzepn is mrtek 0 C alatti hmrskleteket.
A geolgiai adottsgok mellett gy a klimatikus vltozatossg is hozzjrult ahhoz, hogy egy pratlanul gazdag flra s fauna alakulhatott ki s maradhatott fenn.
A hegysg nvnytakarjnak fajgazdagsgt, nvnytrsulsainak sokflesgt szmos tnyez alaktotta, melyben nemcsak a hegysg geomorfolgiai, klimatikus, alapkzeti s talajtani viszonyai jtszottak meghatroz szerepet, hanem a nvnyzet fejldstrtnete s kapcsolata ms terletek vegetcijval is.
A Bkk nvnyzeti kpt elssorban a kontinentlis, valamint az Erdly s a Krptok kzelsgre utal nvnyfajok s trsulsok megjelense hatrozza meg. A 300-960 mterig emelked, vltozatos alapkzet hegysg a Krptok s az Alfld kztti kztes helyzetben igen gazdag lehetsget nyjt a kontinentlis sksgi s a hvs magashegysgi vegetci tallkozsnak.
A gazdag geomorfolgiai formakincs klnleges mikroklimatikus viszonyai kztt kialakult termhelyek nemcsak a nvnyzet mai kpt gazdagtottk, hanem lehetsget nyjtottak szmos jgkor eltti, jgkori s jgkorszak utni nvnyfaj, st nvnytrsuls fennmaradsnak is.
|
Ferula sadleriana - Magyarfldi husng | |
A vdett sziklazugokban kt melegignyes harmadkori faj vszelte t az utols eljegesedst, a Blk napstses mszksziklin, a szirti pereszlny (Micromeria thymifolia), amely ma legkzelebb a Balkn-flsziget szubmediterrn mszkvidkn tallhat s a pannniai bennszltt magyarfldi husng (Ferula sadleriana).
A jgkorszak alhavasi vegetcijrl tanskodnak azok a mig fennmaradt fajok, amelyek a felmelegeds utn is megtalltk letfeltteleiket, a Bkk hegysg meredek, szaki sziklin, hvs szurdokaiban. Igazi alhavasi reliktumnvnyei a Bkknek a srga ibolya (Viola biflora), mely haznkban csak itt tallhat meg, a havasi ikravirg (Arabis alpina), a hegyi ktrf (Saxifraga adscendens), a tarka nylfarkf (Sesleria albicans), a havasi iszalag (Clematis alpina) s a korai szegf (Dianthus plumarius ssp. praecox). A jgkorszak utni hideg, kontinentlis idk tani - n. posztglacialis reliktumai, hasonlan a tbbi reliktumnvnyhez, szigoran vdett ritkasgok. Ezek kz tartozik a poloskavsz (Cimicifuga europaea) s a fennsk fagyzugos tbreinek, szikls oldalain virgz szaki srknyf (Dracocephalum ruyschiana), amely csak itt fordul el haznkban.
|
Drachocephalum ruyschiana - szaki srknyf | |
Azok a maradvnyfajok, amelyek kis terletre visszaszorulva ltek, idkzben alkalmazkodtak az j ltfelttelekhez s j endemikus fajok, alfajok kialakulshoz vezettek. A Bkknek kt sajtos bennszltt faja ismeretes: a Vrablyi-estike (Hesperis vrabelyiana) s a meredek dolomit- s mszksziklk gyepalkotja a magyar nylfarkf (Sesleria hungarica).
A hegysget hatalmas erdsgek uraljk, melyekben jl megfigyelhet az szak-dli s a magassgi elrendezds, az n. zonalits. Az Alfld-peremi rszektl a magassg nvekedsvel a hegysg kzepe fel haladva egyms felett alakultak ki az alfldi erds-sztyepp erdk, a kzphegysgi szraz, melegkedvel tlgyesek, a hvsebb gyertynos tlgyesek s a hvs bkksk vei. Az vek nvnytrsulsait gazdagon variljk a klnfle alapkzet tpusokon, valamint az extrm mikroklimatikus viszonyokat ltrehoz szikls termhelyeken (tbrk, mly vlgyek, meredek sziklagerincek, sziklafalak stb.) kialakult edafikus s extrazonlis vegetcitpusok.
A Bkk-fennskon, 700-850 mter tengerszint feletti magassgban, hatalmas sszefgg montn bkksk (Aconito-Fagetum silvaticae) - haznkban a bkks zna a legmagasabban elfordul vegetcis v, a lucfenyvesek a Bkkben mind ltetettek - vannak. Aljnvnyzetkben jellemz a krpti flraelemek, pldul a trsuls nvad nvnyeinek, a krpti sisakvirg (Aconitum moldavicum) s a karcs sisakvirg (Aconitum gracile) megjelense. Magashegyvidki kpet nyjt a bkksknek, a gyepszint nhny jellemz faja, mint pldul a pvafark salamonpecst (Polygonatum verticillata), a berki aggf alfaja (Senecio nemorensis ssp. fuchsii), vagy a nylsalta (Prenanthes purpurea). A montn bkksk irtsa nyomn alakultak ki a nyr elejn sznpomps hegyi kaszlrtek (Festuco rubrae-Cynosoretum), szrfves gyepek (Festuco ovinae-Nardetum) melyek szmos nvnyritkasgnak adnak otthont. A szrf sr, rugalmas gyepje a tbrk fenekt bortja, ahol a nyron is fellp fagyhats miatt a bkksk mr sohasem julhatnak fel. Egyik legnevezetesebb pfrnya e szrfveseknek az eurpaszerte ritka sokcimpj holdruta (Botrychium multifidum).
|
Aconitum variegatum subsp. gracile - Karcs sisakvirg | |
A montn bkksket krlvev alacsonyabb rgik nagy kiterjeds szubmontn bkkseiben (Melitti seu Melico-Fagetum silvaticae) szembetn a nvnyzet sszettelnek a megvltozsa. A bkk mellett megjelennek ms elegyfafajok is, pl. magas kris (Fraxinus excelsior), gyertyn (Carpinus betulus). A bkksk talajnedves-sgi s kmiai viszonyainak hatsra az aljnvnyzetnek sokszor sajtos arculatot ad egy-egy nvnyfaj dominancija. Ilyen fcies kpz lehet a szagos mge (Asperula odorata), bkkss (Carex pilosa), olocsn csillaghr (Stellaria holostea), podagraf (Aegopodium podagraria), egyvirg gyngyperje (Melica uniflora). A Melica unifloras bkks, amely szrazabb termhelyeken fordul el, minden szintjben keverednek a gyertynos s tlgyes elemek, s a cserjeszint is gazdagabb.
Szigor vdelmet lveznek azok a meredek, szakias kitettsg dolomit-mszk szikls oldalakon, trmelk-lejtkn kialakult, rosszul zrd, letrplt, gcsrts fkbl ll sziklai bkksk (Seslerio-Fagetum, Epipactici-Fagetum (utbbi csak eocn mszkvn), amelyek szmos nvnyritkasgnak s glacilis reliktumnak adnak otthont. Ilyen maradvnyfaj pldul az enyves aszat (Cirsium erisithales), a gyzedelmes hagyma (Allium victorialis), amely az orszgban itt s a Bakonyban fordul csak el, valamint a kvi szeder (Rubus saxatilis). Gyepszintjben trsulsalkot a bennszltt magyar nylfarkf (Sesleria hungarica) s egy helyen, dolomiton a tarka nylfarkf (Sesleria albicans). Itt kell megemlteni egy egzotikus szpsg ritka orchidea faj, a boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus) elfordulst, amelynek orszgos fennmaradsa szempontjbl kiemelked szerepet tlt be a Bkk-hegysg, sziklai bkkseinek, tlgyeseinek a megvsval.
|
Cypripedium calceolus - Boldogasszony papucsa (Rigpohr) | |
A dlies, nyugatias kitettsg meredek mszk-szikls lejtk legnevezetesebb nvnytrsulsa a hrs-kris sziklaerd (Tilio-Fraxinetum), amely a jgkor utni felmelegeds, a mogyorkor kevert erdeinek az emlkt rzi s azokra a xerotherm termhelyekre szorult vissza, ahol mr a bkk nem versenykpes. Lazn zrd lombkoronaszintjt a magas kris (Farxinus exscelsior), kislevel hrs (Tilia cordata) s nagylevel ss (Tilia platiphyllos) alkotja, de szmos ms fafaj is megjelenhet benne. Ds cserjeszintjre jellemz, hogy benne a mogyor (Coryllus avellana) s a hsos som (Cornus mas) kisebb fv is megn. Gyepszintjnek legjellemzbb nvnyfaja a mrges ss (Carex brevicollis).
A legmeredekebb nyugati kitettsg sziklaoldalakon lp fel a hrsas-berkenys reliktumerd (Tilio-Sorbetum), ami igen gazdag alhavasi maradvnyfajokban. Sporadikus, uniklis foltjai kiemelt vdelemben rszeslnek. Egyik karakterfaja a hunyorflkhez tartoz poloskavsz (Cimicifuga europaea) biztosan mr csak a Bkkben fordul el, az orszg ms rszbl kipusztult.
A hegytetk, meredek szikls lejtk erdibl lejjebb ereszkedve, a mlyen bevgdott meredek falakkal hatrolt szurdokvlgyekbe, egy jabb sajtos trsulssal tallkozunk, a szurdokerdvel (Phyllitidi-Aceretum). Ltrejtte szorosan sszefgg a mly vlgyek sajtos krnyezeti tnyezivel. A kevs behatol napfny, a hideg mikroklma, a ksn elolvad h, az llandan nyirkos kzettrmelk miatt pratelt leveg hozzjrult ahhoz, hogy szmos nevezetes alpin flraelem tallhat itt meg. A fnyes level havasi turbolya (Anthriscus nitidus) a vlgyaljak humuszban s nitrognben gazdag talajt kedveli. A srga ibolynak (Viola biflora) haznkban egyedli termhelye a Leny-vlgy, nyirkos hideg ktrmelke. A szurdokerd jellegt meghatroz karakterfajok, a jellegzetes becterms erdei holdviola (Lunaria rediviva) s a trsuls nvad nvnye, az p level pfrnyfle, a gmpfrny (Phyllitis scolopendrium). A gyakran elfordul nvnyfajok a nedvesebb nyershumusz talajok, korhadkok, valamint nitrognds talajok nitrofita nvnyei kzl kerlnek ki.
|
Phyllitis scolopendrium - Gmpfrny | | A nedves, hvs klmj kzponti bkkt veszi krl, 450 m magassgig szles znt alkotva, az orszg legelterjedtebb nvnytrsulsa, a cseres-tlgyes (Quercetum petreaeae-cerris). A dli kitettsg oldalakon messze benyomul a gyertynos-tlgyesek (Querco petraeae-Carpinetum) znjba. Ez utbbi mezofill trsuls mindenfle alapkzeten elfordul, 400 s 600 mter kztt, de bekeldve megjelenik ettl eltr tengerszint feletti magassgokban is a kitettsgtl fggen. Lombkoronaszintjk zrt, aljnvnyzetk csak lombfakads eltt gazdag geofiton nvnyekben hvirg (Galanthus nivalis), odvas keltike (Corydalis cava), nyugati csillagvirg (Scilla drunensis) mellett, ebben az erdtpusban is megjelenik a Bkk egyik jellemz nvnye a krpti pirosl hunyor (Helleborus purpurascens). A cseres-tlgyesben llomnyalkot tlgyek lazn zrd lombkoronjn a fny jl thatol, gy gazdag a cserje s a gyepszint. Az alapkzet s a tengerszint feletti magassgbl addik, hogy az aljnvnyzetben egyes nvnyfajok dominnss vlnak. A hegytetkre az egyvirg gyngyperje (Melica uniflora), a savanybb talajokon a ligeti perje (Poa enmoralis), mg az ersen mszszegny termhelye-ken a fehr perjeszitty (Luzula luzuloides) a jellemz.
A meleg, szraz dlies fekvs lejtkn - ahol meszesebb erdei talajok tallhatk - fejldtek ki az igen gazdag cserjeszinttel rendelkez melegkedvel tlgyesek (Corno-Quercetum petraeae-pubescentis). Legjellemzbb cserjje a hsos som (Cornus mas), a knyabangita (Viburnum opulus) s az egybibj galagonya (Crataegus monogyna). A fajgazdag lgyszr szintben a xerotherm nvnyfajok dominlnak. Helyenknt nagy foltokat kpez az azrkk virg erdei gyngykles (Lithospermum purpureo-coeruleum). Szmos ritkasg is megtallhat a melegkedvel tlgyesekben, mint pldul a balkni pilisi bkkny (Vicia sparsiflora), vagy a szubmediterrn, nagy termet, szaprofiton orchidea-fle a grbics (Limodorum abortivum).
|
Limodorum abortivum - Grbics | | A tlgyes zna jellegzetes trsulsai mg a palakzeten vagy kvarciton kialakult savany talajokon, meleg szraz termhelyeken tallhat mszkerl tlgyesek (Genisto tinctoriae-Quercetum s Genisto pilosae-Quercetum) s a dolomiton megtallhat igen fajgazdag, reliktum dolomit tlgyes (Cirsio pannonici-Quercetum). Utbbi egyes llomnyaiban helyenknt 10-15 orchidea faj is elfordul egyms mellett, amelybl kiemelkedik a szubmediterrn, nyls elejn kp alak virgzattal rendelkez vitzvirg (Anacamptis pyramidalis).
A Bkk hegysg legmelegebb, sekly talaj lejtin jellegzetesek a tlgyesek letrpl, cserjeszinttl alig elvlaszthat trsulsai a bokorerdk: a mszkedvel sajmeggyes molyhostlgyes (Ceraso-Quercetum pubescentis) s reliktum nylfarkfves molyhostgyes (Seslerio-Quercetum pubescentis et virgilianae), a vulkni kzeten kialakult magyar-perjs bokorerd (Poa pannonici-Quercetum) s a hegysg dl-nyugati peremn, dolomiton s eocn mszkvn kialakult szubmediterrn jelleg cserszmrcs karszterd (Cotino-Quercetum pubescentis). A bokorerdk igen fajgazdagok, de ez rthet is, hiszen itt kerlhettek egyms mell a szubmediterrn elemek, a keleti kontinentlis, pontusi fajok a pannon nvnyekkel, a tlgyes erdssztyepp-fajok, a sztyepprtek s a sziklagyepek elemeivel.
A bokorerd-trsulsokhoz gyakran kapcsoldnak klnbz sziklagyep- s lejtsztyepp rtek, amelyeknek szmos bkki formja van. A vkony rteg talajjal bortott sziklk ttr nvnytrsulsainak a hegysg terletn hrom eltr tpust klnbztetjk meg: a szilikt-, a mszk- s a dolomit sziklagyepeket. Az alapkzet mel-lett a fajsszettelt befolysol tnyezk: a lejt expozcija s a vzhztartsa. A sziklagyep trsulsok nvad nvnyei kz tartoznak az llomnyalkot pzsitfflk, a magyar nylfarkf (Sesleria hungarica) s a merev szrkszld level deres csenkesz (Festuca pallens).
A mszksziklagyep-trsulsban (Diantho-Seslerietum) a Bkkben csupn a Blkn l egy krpt-pannniai benszltt faj, a korai szegf (Dianthus plumarius ssp. praecox). A ttrai hlgyml (Hieracium bupleuroides) alpin flraelem, a srgs virg, mirigyes szr sziklai borkr (Thalictrum foetidum) s a krpt-pannniai bennszltt pills zant (Chamecytisus hirsutus ssp. ciliatus), a sziklagyepek ritka jellemz fajai.
A hegysg vulkanikus eredet sziklinak nevezetes szilikt sziklagyepje a magyarkhros sziliktsziklagyep (Minuartio-Festucetum pseudodalmaticae), amelynek egyik nvad nvnye a krpti-bennszltt magyar khr (Minuartia frutescens). Ebben a trsulsban l haznkban az igen ritka, kistermet pfrnyfle az szaki szirtipfrny (Woodsia ilvensis), amely alpin-cirkumpolaris flraelem.
A dolomit a Bkkben csupn kis kiterjeds, de a rajta kialakult sziklagyepek annl fontosabbak, nvnyzetk egyedi megjelense miatt. A legrtkesebb trsulsa a tarka nylfarkfves-sziklagyep (Calamagrostio-Seslerietum variae), amelynek csak egyetlen elfordulsa ismert a hegysgben, s amelyben az alpin-subalpin nvad fflk kzl a tarka nylfarkf (Sesleria albicans) s tarka ndtippan (Calamagrostis varia) a gyepalkot, de a szrazabb napsttte rszeken megjelenik benne a lappang ss (Carex humilis) is. szak-nyugati kitettsg gyepjnek kt ritka orchideja, a sokszor rovarutnz orchideknak nevezett bang (Ophrys spp.) nemzetsg egyik legkisebb s legszakabbra hatol kpviselje a lgybang (Ophrys insectifera) s az apr rzsaszn virgaival kellemesen illatoz illatos bibircsvirg (Gymnadenia odoratissima). A hvs-nyirkos dolomitsziklagyepek jellegzetes pfrnya a zld fodorka (Asplenium viride), a legritkbb pedig az jonnan megtallt, mediterrn magashegysgekben l mirigyes fodorka (Asplenium lepidum), amely csak itt fordul el haznkban. Meg kell mg emlteni a dlies kitettsg gyepekben fennmaradt, interglacilis maradvnyfajt, a rendkvl illatos virg, apr termet, ksz cserjt, a henye boroszlnt (Daphne cneorum), amely az szaki-kzphegysgben csak a Bkkben tallhat meg.
Ha a nylt sziklagyepek fokozatosan zrdnak, tadjk helyket a sztyepprteknek. Itt mr szikla alig bukkan a felsznre, a flcserjs s pozsgs letformk visszaszorulnak s helyket a kontinentlisabb ghajlathoz alkalmazkodott geofitonok s egyves nvnyek veszik t. Gyepjeire a virggazdagsg jellemz. Az alapkzet hatsa itt mr mrskeltebben rvnyesl, de mgis ez alapjn klnbztethetk meg tpusaik. A legjellemzbbek: a sziliktos kzeteken gyakori szilikt lejtsztyepprt (Potentillo arenariae-Festucetum pseudodalmaticae) s a mszkn kialakult mszklejt sztyepp (Pulsatillo-Festucetum rupicolae). Utbbi gyepjeinek nhny jellemz nvnye: a tavasz egyik els szp virga a lenykkrcsin (Pulsatilla grandis), az lnksrga virg tavaszi hrics (Adonis vernalis), a pannniai bennszltt, kis virg szegf, a magyar szegf (Dianthus potederae) s a ritkbb pannnniai-krpti benszltt magyar bogncs (Carduus collinus).
A bemutatott jellemz nvnyzeti tpusok, a bkki tjkphez tartoznak. llomnyaik rzik az lvilg rtkes s ritka elemeit, amelyeket az emberi tevkenysgekkel sszhangban, termszetes, zavartalan llapotukban kell fenntartani a jv szmra.
|